موفقیت محققان کشور در تولید نانوسیم با کیفیت نوری بالا

به گزارش خبرگزاری مهر، سختی اتصالات یکی از مشکلات استفاده از نانو سیم‌ها و قرار دادن آنها در مدارهای الکترونیکی به شمار می‌رود. لذا اگر بتوان در حین رشد نانوسیم یک الکترود بر روی آن ایجاد کرد، آنگاه می‌توان به راحتی این نانو سیم‌ها را در مدار الکترونیکی قرار داده و از کابردهای آن بهره برد.

از شیوه‌های متداول برای رشد نانوسیم‌هایی با قطر یکنواخت که در فرآیند انتقال بخارات اشباع رشد می‌کنند، می‌توان به روش بخار-مایع-جامد (VLS) اشاره کرد. در چنین روشی از یک کاتالیزر فلزی مانند طلا یا نقره برای کنترل قطر نانوسیم در حین رشد استفاده می‌شود. اما باید توجه داشت که این کاتالیزورهای فلزی خود نوعی ناخالصی به حساب آمده و خواص نانوسیم تولید شده را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. به عنوان مثال در اثر استفاده از این فلزها کاهش قابل ملاحضه‌ای در کیفیت نوری نانوسیم پدید می‌آید.

در تحقیقاتی اخیر پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد مسجد سلیمان با استفاده از اکسید ایندیم که یک نیمه‌رسانا با چگالی حامل‌های نوع n بالا است، به تولید الکترود رشد یافته به همراه نانو سیم‌های اکسید روی پرداختند. نوآوری این طرح استفاده از ایندیم به عنوان جایگزین مناسب برای کاتالیزرهای فلزی متداول بود.

برای این منظور نانو سیم‌ها در یک کوره افقی تحت فرآیند CVD رشد یافتند به این ترتیب که از ترکیب پودر اکسیدروی و اکسید ایندیم به عنوان ماده منبع در مرکز کوره استفاده شد که پس از تبخیر به سمت زیر لایه سیلیکونی که در قسمت خنک‌تری از کوره قرار داشت منتقل شد.

در ادامه پس از سرد شدن بر روی زیر لایه سیلیکونی، شروع به بارش کرده و باعث رشد نانو سیم‌ها شدند. با توجه به پایین‌تر بودن دمای نقطه ذوب اکسید ایندیم نسبت به اکسید روی، جزایر اکسید ایندیم ابتدا بر روی زیر لایه سیلیکونی رشد کرده‌اند که به عنوان مراکز جذب بخار اکسید روی عمل کرده و بخارهای اکسید روی با اشباع شدن در این جزایر به شکل سیم رشد یافته و نانو ذرات اکسید ایندیم در نوک آن‌ها به عنوان الکترود قرار گرفته‌اند.

نانو سیم‌های رشد یافته با وجود الکترود اکسید اینیدیمی، نه تنها کیفیت نوری خود را از دست ندادند، بلکه نسبت به نانو سیم‌های بدون الکترود دارای کیفیت بالاتری بودند. سلیمان موفق به تولید نانوسیم اکسید روی به عنوان نانو ساختاری همراه با الکترود و با کیفیت نوری بالا شدند که در صنایع الکترونیک نوری دارای کاربرد گسترده‌ای است.

لیگ بازی های رایانه ای فجر برگزار می شود

فرهنگسرای فناوری اطلاعات به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر اقدام به برگزاری هفتمین دوره "لیگ بازی های رایانه ای فجر" از 18 تا 21 بهمن کرده است. هفتمین دوره لیگ بازی های رایانه ای در  دو رشته فوتبال (PES,FIFA) برگزار و همزمان با اجرای این برنامه نشست های تخصصی، غرفه های مشاوره سخت افزار و نرم افزار در حوزه بازی های رایانه ای بر پا می شود.

ایجاد فضای رقابت سالم میان جوانان فعال در عرصه بازی های رایانه ای، زمینه سازی رشد و شکوفایی خلاقیت های آنان در صنعت سرگرمی و بازی از اهداف برگزاری این مسابقات است. همچنین به نفرات برتر در دو بخش (PES,FIFA ) جوایز ارزنده ای اهدا می شود.

علاقمندان از 12 تا 16 بهمن فرصت دارند برای ثبت نام به سایت www.itfs.ir و فرهنگسرای فناوری اطلاعات مراجعه کنند.

 

ساخت شناور خورشیدی کنترل شونده بدون سرنشین

سیده کیمیا مرتضوی محقق ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: سازه شناور خورشیدی کنترل شونده بدون سرنشین از طرح‌هایی است که از سوی 4 دانش آموز طراحی

مطالعه بیشتر...

ساخت پروتز زیرجلدی برای بازیابی عملکرد حرکتی در بیماران ضایعه نخاعی

خبرگزاری فارس: ساخت پروتز زیرجلدی برای بازیابی عملکرد حرکتی در بیماران ضایعه نخاعی

 وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در حاشیه یکصد و سیزدهمین جلسه کمیسیون دایمی شورای عتف با بیان اینکه گزارشی از سامانه سمات در این جلسه ارائه شد، گفت: این سامانه

مطالعه بیشتر...

تلاش سازمان فضایی برای پرتاب ماهواره به فضا تا دهه فجر

حمید فاضلی قائم مقام سازمان فضایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه، گفت: در تلاش هستیم که شرایط را طوری فراهم کنیم تا یکی از ماهواره‌های ساخت محققان کشورمان تا دهه فجر به فضا پرتاب شود.

مطالعه بیشتر...