نتایج رتبه‌بندی بریکس و اقتصادهای نوظهور منتشر شد

خبرگزاری فارس: نتایج رتبه‌بندی بریکس و اقتصادهای نوظهور منتشر شد

به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه‌‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، دكتر جعفر مهراد سرپرست ISC با بیان اینکه

بریکس به کشورهای برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی اطلاق می‌شود، گفت: 2 نظام رتبه‌بندی بین‌المللی یعنی تایمز و QS بر اساس معیارها و شاخص‌های مربوط به خود، دانشگاه‌های عضو بریکس را رتبه‌بندی می‌کنند که روز چهارشنبه 14 آذر نتایج رتبه بندی بریکس و 17 اقتصاد نوظهور دیگر که از سوی تایمز انجام شده است، منتشر شد.

 وی گفت: جمهوری خلق چین در مقایسه با دیگر کشورهای عضو بریکس که به اقتصادهای نوظهور شهرت دارند، از دانشگاه‌های برتر برخوردار است.

وی افزود: دانشگاه پکن در صدر جدول رتبه بندی قرار دارد و دانشگاه شینگهوا نیز که در پکن واقع است رتبه دوم این رتبه بندی را به خود اختصاص داده است، چهار دانشگاه در بین 10 دانشگاه برتر و 23 دانشگاه در بین 100 موسسه ممتاز به چین تعلق دارد.

 وی گفت: سایر دانشگاه‌های ممتاز در این کشورها در تایوان (21)، هندوستان(10)، ترکیه (7)  و کشورهای آفریقای جنوبی و تایلند هر کدام 5 دانشگاه است.

 رئیس مرکز منطقه‌ای ادامه داد: چین در سه دهه اخیر سرمایه گذاری کلانی در آموزش عالی و تحقیقات علمی به عمل آورده است. چین با تخصیص اعتبار ویژه به 39 دانشگاه می‌کوشد سطح اعتبار علمی دانشگاه‌های کشور خود را به سطح دانشگاه‌های برتر و ممتاز جهان ارتقا دهد.

 سرپرست ISC خاطرنشان کرد: دولت جمهوری خلق چین دانشگاه‌های این کشور را تشویق کرده است تا درهای خود را به روی کشورهای جهان گشوده و برنامه‌های مشترک دانشگاهی با موسسات غربی تاسیس و انتشارات علمی خود را در مجلات معتبر بین المللی چاپ کنند.

 دكتر مهراد گفت: فدراسیون روسیه در این رتبه بندی تنها دارای دو دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر است که در مقایسه با کشو های سابق اقماری اتحاد جماهیر شوروی یعنی لهستان(4 دانشگاه) و جمهوری چک(3 دانشگاه) حضور موثری ندارد.

وی با بیان اینکه فدراسیون روسیه در رکود و سکون است،اظهار داشت: دولت این کشور درون گرا است و انتشار بیشتر آثار علمی به زبان روسی، به توزیع و اشاعه آن در سطح بین المللی به طور جدی آسیب رسانیده است.

 دكتر مهراد تصریح کرد: در این رتبه بندی، گرچه دانشگاه‌های اندونزی، پاکستان، پرو و فیلیپین نیز مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است، ولی در جدول رتبه بندی نام هیچکدام از دانشگاه‌های کشورهای یاد شده، مشاهده نمی‌شود.

 وی گفت: 22 کشور رتبه بندی شده توسط تایمز کشورهایی هستند که از آنها به عنوان بازارهای نوظهور نام برده می‌شود. این رده بندی توسط FTSE Group’s Country Classification تعریف شده است.

 سرپرست ISC اعلام کرد: دانشگاه پکن در حالیکه در صدر جدول رتبه‌بندی قرار دارد، اما کل امتیاز این دانشگاه از 100 امتیاز 65 است، امتیاز دانشگاه شینگهوا در چین که به مقام دوم دست یافته است 5/63 است.

 دكتر مهراد خاطرنشان کرد: رتبه دانشگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی 3 و امتیاز مکتسبه 5/50 است. رتبه‌های چهارم و پنجم به ترتیب به دانشگاه ملی تایوان (با امتیاز 2/49) و دانشگاه بوغازچی (با امتیاز 3/44) در ترکیه تعلق دارد.

 وی افزود: رتبه‌های ششم تا دهم به ترتیب در اختیار دانشگاه علوم و فناوری چین (با 44 امتیاز)، دانشگاه فنی استانبول (با 7/42 امتیاز)، دانشگاه فودان در چین (3/42)، دانشگاه فنی خاورمیانه (با 5/41 امتیاز)، و دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (با 4/41 امتیاز) است.

 رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: دانشگاه سائوپولو نخستین دانشگاه برزیل موفق به کسب رتبه 11 و امتیاز 1/41 شده است. دانشگاه بیلکنت در ترکیه رتبه 12 را با امتیاز 3/40 از آن خود کرده است.

 وی اعلام کرد: نخستین دانشگاه هندوستان یعنی دانشگاه پنجاب رتبه 13 را با امتیاز 2/40 به دست آورده است. رتبه 14 در اختیار دانشگاه رنمین چین با 2/40 است و دومین دانشگاه آفریقای جنوبی یعنی ویت واترسند رتبه 15 را با امتیاز 8/39 در اختیار دارد.

 دكتر مهراد افزود: در کلمبیا واقع در آمریکای جنوبی دانشگاه آند رتبه 17 را کسب کرده است، رتبه دانشگاه ورشو (لهستان) 23 و رتبه دانشگاه چارلز در جمهوری چک 31 است و دانشگاه سِمِل ویس در مجارستان نیز حائز رتبه 60 شده است.

وی تصریح کرد: از سایر کشورهای اسلامی امارات متحده عربی، مالزی و مصر در گروه کشورهای 22 گانه نوظهور اقتصادی جای دارند. دانشگاه‌های امارات متحده عربی، کِبانگسان در مالزی و اسکندریه در مصر موفق به کسب رتبه‌های 76 با امتیاز 6/22، 77 با امتیاز 3/22 و 93 با امتیاز6/18 شده است. رتبه دانشگاه قاهره 95 است.

 دكتر مهراد گفت: در مجموع، تعداد 23 دانشگاه از چین، 21 دانشگاه از تایوان، هفت دانشگاه از ترکیه، پنج دانشگاه از آفریقای جنوبی و تایلند، چهار دانشگاه از لهستان و برزیل، 10 دانشگاه از هند، سه دانشگاه از جمهوری چک، مجارستان، و مصر، دو دانشگاه از روسیه، مکزیک، مالزی و امارات و یک دانشگاه از کشورهای شیلی، کلمبیا و مراکش در بین 100 دانشگاه برتر بریکس و اقتصادهای نوظهور قرار دارد.

 سرپرست ISC گفت: شاخص‌های مورد استفاده در این رتبه بندی شامل 13 شاخص عملکردی است که با ماموریت‌های آموزشی، پژوهشی، استناد و چشم انداز بین المللی سر وکار دارد.

 وی گفت: شاخص شهرت و اعتبار از پرس و جو از بیش از 10000 استاد و پژوهشگر دانشگاهی و سنجش تاثیر از بیش از 50 میلیون استناد به مقالات مجلات علمی به دست آمده است.

 دكتر مهراد افزود: بهتر است جمهوری اسلامی ایران با تدوین سیاست‌های موثر در پیمان‌هایی مانند بریکس شرکت کند. در چند سال گذشته به شرکت در این نوع پیمان‌ها توجه خاصی معطوف نشده است در حالیکه می‌بینیم سایر کشورها تحت عناوین مختلف با همدیگر و برای هدف‌های معین و مشخص همکاری می‌کنند.

رئیس مرکز منطقه‌ای خاطرنشان کرد: عضویت در بریکس و گروه کشورهای اقتصاد نوظهور که همگی شرایط نسبتا شبیه به هم دارند از نظر همکاری‌های علمی و اقتصادی مزایای فراوان دارد.

 وی افزود: تجربه چین و تایوان در اینکه در آموزش عالی و تحقیقات علمی سرمایه گذاری مستمر و هنگفتی به عمل آورده‌اند درس خوبی برای سایر کشورهای جهان است.

 رئیس مرکز منطقه‌ای ادامه داد: وضعیت چین می‌تواند مدلی برای سایر کشورهای بریکس و همچنین سایر کشورهای در حال توسعه از جمله ایران از نظر تخصیص اعتبارات قابل توجه به تعدادی از دانشگاه‌های منتخب باشد.

 رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اعلام کرد: از آنجا که چین مدام در حال رشد و توسعه است به نظر می‌رسد هنوز برای توسعه‌های بیشتر جا دارد در این میان تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه‌ها حائز اهمیت است و آن موضوعی است که دولت اعتدال و تدبیر نیز بدان توجه دارد.

 دكتر مهراد گفت: تفویض اختیارات بیشتر به انعطاف پذیری و پویایی بیشتر دانشگاه‌ها و رفرم آموزشی در بازار جهانی و خلاقیت بیشتر در میان نسل آتی از پژوهشگران ماهر و چیره دست را منجر می شود.

JSN Dome template designed by JoomlaShine.com