۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر
معاونت پژوهشی دانشگاه آراد
در نشست خبري معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد مطرح شد:
جذب نخبگان بي‌مدرك در دانشگاه آزاد/ تشكيل كميته سه‌نفره براي راه‌اندازي دانشگاه نوآور

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي از انتخاب 7 پژوهشگر برتر اين دانشگاه در هفته پژوهش و فناوري و معرفي آنها براي قرارگرفتن در رقابت انتخاب پژوهشگر برتر كشوري خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد امسال با 150 محصول در غرفه‌اي 500 متري در نمايشگاه شركت مي‌كند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، دكتر بيژن رنجبر در نشست خبري كه صبح امروز در سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد عنوان كرد: هفته پژوهش در سه سطح ملي، استاني و شهرستاني برگزار مي‌شود و ستاد هفته پژوهش در استان‌ها و واحدها تشكيل شده است. 7 پژوهشگر نمونه در 7 گروه از واحدهاي دانشگاه آزاد انتخاب شده‌اند كه به عنوان پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامي معرفي خواهند شد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: اين 7 نفر از سوي دانشگاه آزاد اسلامي تجليل مي‌شوند و در رقابت با ساير پژوهشگران ديگر دانشگاه‌ها حضور خواهند داشت، اميدواريم كه تعدادي از اين پژوهشگران به عنوان پژوهشگران برتر كشوري معرفي شوند.

رنجبر از گردهمايي معاونان پژوهش و فناوري در 26 آذر ماه خبر داد و گفت:‌ در اين گردهمايي دكتر ولايتي رئيس هيات امنا و رئيس هيات موسس و دكتر رهبر رئيس دانشگاه آزاد و دكتر برومند معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم سخنراني خواهند كرد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي همچنين از حضور دانشگاه آزاد در نمايشگاه سراسري هفته پژوهش خبر داد و گفت:‌ اين نمايشگاه كه از 22 تا 26 آذر برگزار خواهد شد 150 محصول تجاري‌سازي شده 150 شركت در غرفه‌اي به مساحت 500 متر ارائه مي‌شود.

اعطاي مشوق‌هاي مالي به واحدها براي تشويق پژوهشگران

او همچنين شعار هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي را پژوهش تقاضا محور و تجاري‌سازي فناوري با زيربناي توليد و اشتغال اعلام كرد و افزود: همچنين در 20 آذر كارگاه‌هاي آموزشي با مشاركت سازمان جهاني وايپو و سازمان ثبت اسناد و املاك كشور برگزار خواهد شد.

رنجبر همچنين از تشويق مالي واحدهاي دانشگاهي آزاد اسلامي به دليل انجام كارهاي پژوهشي خبر داد و گفت: هر يك از واحدها بر‌اساس بزرگي و كوچكي مشوق‌هاي مالي براي توسعه پژوهش و تشويق پژوهشگران دريافت خواهند كرد.

او همچنين به مصوبه هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي درباره رويكرد اين دانشگاه نسبت به تحصيلات تكميلي اشاره كرد و گفت: براساس اين مصوبه پايان‌نامه‌ها را به سمت حل مشكلات كشور سوق خواهيم داد، همچنين باشگاه پژوهشگران جوان موظف شده است كه نخبگان استاني را شناسايي كند همچنين كسب و كار متناسب با مناطق را كشف كند و بر اين اساس پايان‌نامه‌ها به اين سمت بروند، همچنين ما برنامه‌ريزي خواهيم كرد كه اگر تحقيقات براي حل مشكلات مناطق به مقاله نينجامد و تبديل به پتنت شود آسيبي به پژوهشگر وارد نشود و تحقيقات او ناكام نماند.

برنامه‌ريزي دانشگاه آزاد براي جذب نخبگان بي‌مدرك

او در پاسخ به سوال خبرنگار آنا درباره تعامل دانشگاه آزاد اسلامي با صنعت و مذاكرات صورت گرفته در اين زمينه گفت:‌ مذاكرات‌مان را با صاحبان صنايع مختلف شروع كرده‌ايم و چند پروژه و موضوع به دكتر رهبر ارجاع شده است. در حال رايزني‌ها در اين زمينه هستيم همچنين از ظرفيت پژوهشگاه مركزي دانشگاه آزاد استفاده خواهيم كرد تا بتوانيم به قراردادهاي واقعي با صنايع برسيم، در آينده‌اي نزديك در اين باره اطلاع‌رساني خواهيم كرد.

او همچنين درباره حمايت دانشگاه آزاد اسلامي از نخبگان گفت: ‌بر اساس وعده دكتر ولايتي در بدو ورودشان به دانشگاه آزاد اسلامي آيين‌نامه اجرايي حمايت از نخبگان را تدوين مي‌كنيم تا بر آن اساس بتوانيم رتبه‌هاي برتر كنكوري و ساير نخبگان را جذب كنيم. اين آيين‌نامه اجرايي شامل بورسيه نخبگان نيز مي‌شود همچنين براي جذب نخبگان بي‌مدرك نيز برنامه‌ريزي كرده‌ايم و دبيرخانه پژوهشگران جوان متولي جذب نخبگان در دانشگاه آزاد خواهد شد.

در ادامه دكتر زماني‌زاده رئيس پژوهشگاه مركزي دانشگاه آزاد اسلامي درباره حمايت از پژوهش‌ها در حوزه علوم انساني گفت: نقصان بزرگي كه در حوزه علوم انساني وجود دارد ترجمه مقالات علوم انساني محققان كشورمان به زبان انگليسي است. دكتر رنجبر در اين زمينه دستور داده‌اند كه افراد نخبه به پژوهشگاه مركزي دعوت شوند و مقالات وزين حوزه علوم انساني را ترجمه كنند. اين موضوع باعث مي‌شود بسياري از يافته‌هاي حوزه علوم انساني كشورمان در مجلات خارجي منتشر شوند و برون‌داد علوم انساني در خارج بيشتر شود.

اعتماد وزارت نفت به دانشگاه آزاد براي اعطاي مجدد محزن نفتي

در ادامه دكتر داوود ثمري مدير كل دفتر توسعه و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامي درباره قرارداد نفتي اين دانشگاه با وزارت نفت گفت: بر اساس قرارداد نفتي با وزارت نفت ميدان كرنج در جنوب كشور به دانشگاه آزاد سپرده شده است و محققان ما براي ازدياد برداشت از اين ميدان نفتي پنج مرحله را طراحي كرده‌اند اكنون روش‌هاي مختلف ازدياد برداشت مورد مطالعه قرار گرفته است و مخزن كاملا از سوي محققان شناسايي شده است و آنقدر كار خوب پيش رفته كه وزارت نفت مي‌خواهد مخزن نفتي ديگري كه پيش‌بيني مي‌شود در آب باشد به دانشگاه آزاد بسپارد.

انستيتوي نفت براي انتقال دانش فني از كشورهاي ديگر در واحد علوم و تحقيقات ايجاد شده است و بر اين اساس از دانشگاه‌هاي نروژ و روسيه براي انتقال دانش فني كمك گرفته مي‌شود؛ با ايجاد انستيتوي نفت مشكلي براي انتقال اين دانش فني وجود ندارد و مسير هموار شده است.
 
 

او ادامه داد: اين قرارداد پژوهشي نيست بلكه فناوري است يعني پژوهشگران دانشگاه آزاد بايد ايده فناورانه براي ازدياد برداشت از ميدان نفتي كرنج ارائه دهند همچنين ما انستيتوي نفت را براي انتقال دانش فني از كشورهاي ديگر در واحد علوم و تحقيقات ايجاد كرده‌ايم و بر اين اساس از دانشگاه‌هاي نروژ و روسيه براي انتقال دانش فني كمك خواهيم گرفت با ايجاد انستيتوي نفت مشكلي براي انتقال اين دانش فني وجود ندارد و مسير هموار شده است.

در ادامه همچنين زماني‌زاده رئيس پژوهشگاه مركزي دانشگاه آزاد اسلامي يكي از اهداف دانشگاه آزاد را ارتباط با دنيا دانست و گفت: استفاده از فرصت‌هاي مطالعاتي و تبادل استاد و دانشجو از اولويت‌هاي بين‌المللي‌سازي دانشگاه آزاد اسلامي است.

او ادامه داد: همچنين واحدهاي دانشگاهي دانشگاه آزاد ملزم شده‌اند كه با صنايع همجوار خود مذاكره كنند و طرح‌هاي صنعتي بگيرند و به دانشجويان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي خود بسپارند.

رنجبر در ادامه از ايجاد دانشگاه نوآور از سوي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد و گفت: اين دانشگاه براي ارتباط شركت‌هاي دانش‌بنيان با دانشگاه و بر اساس مصوبه شوراي اقتصاد دانش‌بنيان تشكيل مي‌شود در حال حاضر كميته‌اي سه نفره متشكل از بنده، دكتر حبيب آراسته‌راد رئيس باشگاه پژوهشگران جوان و مهدي تهرانچي رئيس واحد تهران مركز راه‌اندازي اين دانشگاه را دنبال كنند.

در ادامه عليرضا ايران‌بخش رئيس اداره كل توسعه و پشتيباني شبكه آزمايشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي از وجود 6 هزار و 739 آزمايشگاه و 3 هزار و 399 كارگاه در دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد و گفت: دو هزار و 914 كارشناس با 138 هزار و 847 دستگاه و سه هزار و 14 دستگاه هاي‌تك، 23 هزار و 405 نوع خدمت به پژوهشگران سراسر كشور ارائه مي‌دهند.

او همچنين از انتشار كتاب ايمني زيستي در آزمايشگاه‌هاي ميكروبيولوژي و زيست پزشكي به همت دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد.

دكتر موسي‌خاني رئيس پارك‌هاي علم و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي نيز در ادامه اين نشست گفت: بر اساس پيش‌بيني‌هاي جهاني ايران و اندونزي قابليت قرار گرفتن در ميان ده كشور برتر جهان را دارند دليلي كه براي ايران براي اين پيشرفت اعلام شده وجود نسل جوان، علاقه‌مند و باهوش است.

او همچنين هفته پژوهش را هفته تعامل با صنعت دانست و گفت: همه مسئولان مخصوصا دولت بايد از محصولات دانش‌بنيان دانشگاه‌ها در داخل و خارج از كشور حمايت كنند.

تاریخ:
1396/09/12
تعداد بازدید:
49
منبع:
ana
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
مجموعه تصاویر
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal